Platí-li ve Spojených státech, že prezident nemůže ovlivnit tolik, kolik si lidé myslí, u nás je to pravda ještě více. To proto, že náš prezident není prezidentem exekutivním a odpovědným jako v Americe, a proto přímo a sám toho zmůže opravdu málo. To platí o jeho vlivu obecně a ekonomická situace země tu není výjimkou. (Výjimkou ovšem je zvláštní nesystémové právo a povinnost jmenovat guvernéra ČNB a členy její bankovní rady bez kontrasignace, kde prezident působí exekutivně, avšak neodpovědně. Existence této chyby v Ústavě je potenciálně nebezpečná, zatím však žádnou kalamitu nevyvolala.) Vedle této povinnosti má však prezident práva a možnosti ovlivnit naši ekonomiku a její vizi nepřímo, a to jednak aktivně a jednak pasivně.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru