Po čtyřech letech nepřetržitého omýlání slova krize došla ekonomům jakákoliv odvaha vidět před sebou lepší budoucnost. Sám jí také moc nemám. Právě takové okamžiky ale častokrát předznamenávají pozitivní obrat. V Evropě si korunu pesimismu nedávno nasadila Evropská centrální banka, která na konci roku představila jeden z nejpesimističtějších výhledů na rok 2013. Co když ale všechno nakonec bude o trochu veselejší?

Zůstanu pro tentokrát se svojí křišťálovou koulí především v Evropě. I když je eurozóna v recesi a většina předstihových ukazatelů zatím nevypadá nijak přesvědčivě, něco se přece jenom pohnulo k lepšímu. Hluboké nerovnováhy v běžných účtech platebních bilancí se na řadě míst díky prudkému propadu soukromé a veřejné spotřeby vyrovnaly. Ve Španělsku se deficit běžného účtu z více jak 10 % HDP před pádem Lehman Brothers smrskl na 2 % HDP. V Irsku se dokonce běžný účet dostal do přebytku. To znamená, že tyto periferie již fakticky nemusí být závislé na penězích ze zahraničí.

Ekonomika s přebytkem běžného účtu může teoreticky financovat schodek státního rozpočtu prodejem státních dluhopisů ostatním sektorům (vlastním lidem, bankám, podnikům), které jsou v ročním bilancování v přebytku. To ovšem platí pouze teoreticky. Pokud se podniky a domácnosti bojí prohlubující se krize či rozpadu eurozóny mohou úspory z daného roku použít na předčasné splacení svého dluhu a úspory naakumulované z minula převést do zahraničí. Pak může periferní finanční systém nehledě na nesmírné úsilí vlády a soukromého sektoru skončit jako zcela vyschlý rybník.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru