Česko od roku 2009 zesílilo svojí vazbu na Německo. Bohužel ne jako celek, ale pouze vývozci. Těm začaly objednávky skákat přesně podle toho, jak píská index německé podnikatelské nálady Ifo. Většina exportně orientovaného průmyslu tak v první polovině roku 2012 zažívala žně, zatímco konec roku byl ve znamení útlumu. Ten šel ruku v ruce s poklesem německého HDP v posledním kvartále. Při pohledu do roku 2013 se zase českým i německým průmyslníkům blýská na lepší časy.

Zbytek ekonomiky je ale na Německu prakticky nezávislý. V první polovině roku 2012 nehledě na výborné výsledky exportérů, zaznamenala česká ekonomika rekordní propad spotřeby. Veškeré služby orientované na domácí trh, především pohostinství, hoteliérství nebo například reklama, zůstávají při pohledu na tržby hluboko pod předkrizovými průměry. Nekončící krizí si také prochází stavebnictví.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru