Dokáží kapitálové kontroly na mizerných vyhlídkách Kypru něco změnit? Bohužel nikoliv. Teoreticky by měly kapitálové kontroly trvat jen pár týdnů, dokud se situace nezklidní a nepoleví tlak na masivní odliv vkladů. Realisticky vzato ale takový okamžik nikdy nenastane. Zeptejte se na Islandu, kde zavedly kapitálové kontroly v roce 2008 (původně na pár týdnů), a mají je dodnes. Natahování kontrol pravděpodobně nedočkavost velkých zahraničních střadatelů “rychle sebrat peníze a zmizet” jenom povzbudí. Současně může poškodit také zbylé zdravé části kyperské ekonomiky. Bez hladkého platebního styku nemohou dobře fungovat kyperské přístavy ani cestovní kanceláře a jejich klienti možná dají radši přednost některému z blízkých řeckých ostrovů, kde budou fungovat bankomaty. Zavedení kapitálových kontrol uvnitř eurozóny je navíc z právního pohledu sporné a může dostat kyperskou centrální banku do nepříjemných soudních sporů.

Co tedy dál? Kypru nezbývá nic jiného než co nejrychleji kapitálové kontroly uvolnit. Současně ale asi bude muset zkonfiskovat větší množství velkých zahraničních depozit nad 100 tisíc euro, aby přežívající zbytky tamního bankovního systému byly schopné odliv peněz ze země pokrýt. Nabízí se tak otázka, zda se v tuto chvíli nakonec Kypru nevyplatí vystoupit z eurozóny. Hlavním argumentem proti euro-exitu je zpravidla nastartování finanční krize a destrukce hodnoty vkladů v bankách. K té už na Kypru ale tak jako tak dochází. Kyperská ekonomika navíc ze dne na den přišla o důležitý pilíř svého růstu. Potřebuje rychle zlevnit a přeorientovat se na jiné sektory než na bankovní služby. Devalvace by drahému ostrovu mohla pomoci. Takový krok by mohl paradoxně větší vrásky na čele přidělat zbytku euroklubu - náklady na izolaci Kypru jako výjimečného případu by začaly nebezpečně narůstat.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru