Problémů při porovnávání bohatství napříč eurozónou není málo. Mezi jednotlivými zeměmi existují například velké rozdíly ve vlastnictví bytů. V Německu je podíl vlastnického bydlení jeden z nejnižších v eurozóně. Němci ale častokrát využívají výhodných regionálně regulovaných nájmů, o kterých si jejich jižním sousedům může jenom zdát. To v porovnání čistého soukromého majetku samozřejmě vidět není.

Bohatství v nemovitostech je přitom navíc v řadě periferních domácností čistě iluzorní. Je financováno dluhem, jehož hodnota zůstává fixní, zatímco ceny nemovitostí setrvale padají. Ve Španělsku například ceny nemovitostí od roku 2010 (ze kdy pochází šetření ECB) spadly skoro o 20 % a jejich pád dál pokračuje.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru