Dvojice věhlasných ekonomů Kenneth Roggof a Carmen Reinhart udělala školáckou chybu. Když porovnávala hospodářský výkon a velikost veřejného dluhu v poválečném období, špatně provedla některé součty v excelu, pár zemí vyřadila, a zkreslila tak finální výsledky. Vlna kritiky je ale na první pohled přehnaná.

Práce obou akademiků je vyvážená, dívá se na problematiku dluhu a růstu z řady různých pohledů a žádný ze závěrů není příliš silný nebo jednoznačný. Namísto obou ekonomů si kritiku zaslouží ti politici a úředníci, kteří si z rozsáhlého výzkumu vzaly nebezpečně zjednodušující poučku - veřejný dluh nad 90 % HDP škodí. Řada politiků na jejím základě demagogicky obhajuje svaté tažení za rychlé snížení veřejného dluhu, a to v ten nejméně vhodný moment. V čem tato svatá válka, která napáchala především v Evropě velké škody, pokulhává?

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru