Mé chyby zpravidla pramení z přílišného optimismu. Předpovídám mělčí dna hospodářských cyklů a dřívější odrazy ode dna. Kde jsou problémy, automaticky vidím i možná řešení. Velkou lekcí pro mě byla finanční krize nastartovaná pádem Lehman Brothers. Podcenil jsem především možné dopady na českou ekonomiku. Věřil jsem, že je možné, aby se fundamentálně zdravější kouty světové ekonomiky od amerických problémů odclonily. Byl to omyl.

Část mých chyb, věřím, pramenila také z toho, že jsem se příliš soustředil na detaily a pro samé stromy zapomínal vidět les.

Trochu k tomu přispívá i povaha analytické profese. Klienti, novináři a širší veřejnost zpravidla chce znát konkrétní odhady konkrétních veličin v přesném čase - ideálně kurz koruny k 31.12.2015. Nic takového ale já ani nikdo z mých kolegů nedokážeme.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru