Diskutovat potřebnost jakéhokoli státního nebo národního plánu u nás asi v klidu nelze, protože ten termín vyvolává ideologické vášně. Snad bude snazší mluvit o národní strategii rozvoje nebo podobně. Taková strategie by jistě byla velice potřebná, ale není možno ji dnes vytvořit, protože v našem veřejném životě převládá myšlení krátkodobé a resortně omezené nad dlouhodobými koncepcemi. To ovšem vede dlouhodobě k plýtvání způsobenému nesprávnou alokací zdrojů z dlouhodobějšího hlediska, byť každý z dílčích kroků se zdá být rozumně zdůvodněn.

Příčinu tohoto nedostatku, který mi připadá jako nedospělost mladého člověka, vidím jednoznačně v nezdravém vývoji naší státní správy. Státní služba dobře fungujícího moderního státu je páteří jeho schopnosti sledovat dlouhodobé národní cíle v oblastech, kde je to třeba. Naopak prostředí stranické politiky vyjadřuje národní potřebu dynamiky. Ve fungujících demokraciích dochází normálně k vyvažování dlouhodobého a dynamického pohledu v interakci správní a politické sféry. V praxi to ovšem není takto jednoduché, ale v podstatě má být nositelem paměti, permanence a strategie státní služba, a naopak nositeli měnících se pocitů a důrazů jsou politici.

Déle trvající nerovnováha mezi těmito dvěma polohami je nezdravá a vede k ztrátám a frustracím. Dobře to vidíme na osudu diktatur, na příklad u nás komunistické, kde ideálně měl převážit element dlouhodobý, ale v praxi systém atrofoval. Podobně nezdravý je ovšem systém, který zbaví politickou sféru kontroly fungující státní správy. V takovém světě místo vyvažování dlouhodobého a krátkodobého přístupu, převládá jen pragmatismus (a také resortismus, protože s roztříštěnou státní správou nelze nahlížet na rozvoj jinak než jako na rozvoj resortní).
Začít proto musíme nikoli přípravou národního plánu, a ani národní strategie, protože by z toho dnes, bez fungující a sebevědomé státní služby, vzešel zmetek. Napřed je třeba vytvořit státní službu a umožnit jí, aby řádně plnila svou úlohu, a to by měla být naše hlavní současná strategie.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se