S blížícími se předčasnými volbami na nás politici z celého politického spektra chrlí nápady, jak podpořit růst a zaměstnat nezaměstnané. Chvályhodná snaha. Nechvályhodné jsou ale jejich konkrétní nápady, jak to udělat. Snad nejkřiklavějším příkladem je nápad ČSSD transformovat Českomoravskou záruční a rozvojovou banku (ČMZRB) na silnou univerzální komerční banku 100% vlastněnou státem. Úkolem této banky by měla být podpora podnikání a rozvoj infrastruktury. Což o to, podporovat podnikání v období zvýšeného rizika není špatná myšlenka, naopak skvělá.

Problém tkví ve schopnosti státu jako vlastníka efektivně řídit banku. Naše nedávná historie na otázku: „umí nebo neumí stát efektivně řídit banku?“ dává jasnou odpověď: NEUMÍ. Myšlenka založit státní banku ukazuje, jak krátkou paměť mají politici nebo jak krátkou předpokládají paměť u voličů. Není to tak dávno, co všichni daňoví poplatníci „zachraňovali“ české státní banky.

Tehdejší (navíc pravicová) vláda měla také dobrý úmysl – neodříznout transformací zasažené a na západní konkurenci nepřipravené domácí podniky od finančních zdrojů. A výsledek: objem špatných úvěrů se odhadoval na zhruba 1 bilión korun (v tehdejších cenách), z toho cca 600 miliard bylo „zaparkováno“ do České konsolidační agentury. Po ukončení činnosti České konsolidační agentury zbyla ztráta 242 miliard korun, která se postupně hradila ze státního rozpočtu, tedy z peněz daňových poplatníků. Od krachu polostátního bankovního sektoru, kde se business bank řídil spíše politickou objednávkou nebo systémem „kamarád-kamarádovi“, nás zachránil prodej bank do rukou zahraničních vlastníků. Nebýt toho nejen, že by stát z prodeje bank nezískal ani korunu, ale navíc by za sanaci bank zaplatil několikanásobně víc (tj. další stovky miliard korun).

Doufám, že si toto představitelé ČSSD a autoři tohoto nepovedeného návrhu zavčas uvědomí a zkusí přijít s lepším řešením, jak posílit činnost Českomoravské záruční a rozvojové banky. Začít by mohli u posílení kapitálu banky a personálního zabezpečení. Kapitálově a personálně posílená ČMZRB může ve spolupráci s ostatními bankovními domy daleko výrazněji přispět k rozvoji soukromého podnikání a pomoci proniknout našim firmám na rizikovější trhy. Tato cesta mi přijde smysluplná.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru