Amerika – stejně jako Sovětský svaz – není a vlastně nikdy nemohla být vzorem pro nás a pro Evropu. Ani v hospodářské ani v politické oblasti. Ač můžeme obdivovat efektivnost jejího ekonomického modelu, ten u nás ani jinde ve světě není aplikovatelný. Amerika má sama pro sebe prakticky celou západní hemisféru, využívá schopnosti nekonečně vykazovat obchodní schodek a čerpá výdobytky geopolitické moci všude na světě. K tomu patří i vize Ameriky jako centra nejlepšího vzdělávání a výzkumu. Amerika jen efektivně odsává a akumuluje nápady celého světa svou finanční mocí. Něco takového může globálně dělat jen jedna země světa. Ne tři desítky zemí evropských.

Jan Macháček zmiňuje, že Amerika má skvělé školství. Máme ale snad pocit, že by Američané byli v průměru vzdělanější než Evropané? Já myslím, že tomu mnohdy opačně. Americké univerzity se přetahují se zbytkem světa o publikující profesory za horentní sumy a tím si vylepšují místo v jednostranně nadefinovaných žebříčcích. Na běžné studenty zůstávají jen drobky. V Evropě bychom se místo toho měli starat o kvalitní a dostupné vzdělávání celé populace a podobně se postavit k dalším oblastem hospodářského života. Místo amerického snu, který je spíše mrkví na tyči, bychom měli vytvořit takový politický a hospodářský systém, který všem nebo téměř všem zajišťuje důstojné živobytí a kde neexistuje přehnaný kult nejsilnějšího na úkor všech ostatních. Ten je v mnoha ohledech spíše kultem štěstí a náhody, která přeje připravenému.

Mám obecně za to, že Amerika se v podstatě nemění. To my a náš pohled na ni se měníme. Díky relativně svobodným médiím a různorodým zkušenostem posledních dvaceti let začínáme dospívat a pohlížet na USA kriticky. A je to dobře. Berme to jako příležitost k emancipaci od loajálního přidružování se k velkým bráchům. Těm na nás stejně nikdy nezáleželo.

Uvažujme místo toho vážněji o šanci stát se součástí projektu, na kterém se můžeme podílet a o jehož podobě můžeme rozhodovat. Na rozdíl třeba od Polska, které si v Evropské unii už vydobylo a upevnilo roli aktéra, my si vědomě necháváme podobnou šanci ujít. Možná proto, že se bojíme vlastní zodpovědnosti a velké bráchy z východu či západu vlastně potřebujeme. To by však byla velice smutná zpráva pro naši zemi.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru