Adrenalinové debaty nad navýšením dluhového stropu v roce 2011 nyní ukazují na jedno. Americká politická scéna je v krizi. Rozpory mezi demokraty a republikány jsou tak velké, že neváhají jít proti sobě s nejostřejšími zbraněmi.

Cena za nenavýšení dluhového stropu by byla vysoká. Spojené státy by byly nucené okamžitě seškrtat deficit na nulu (zastavily by se výplaty sociálních dávek, platy v armádě a další). Současně by i tak bylo ve hře riziko technického bankrotu - neschopnosti státu platit úroky z dluhu. Proč tedy Kongres balancuje na hraně tak vysokého útesu?

Hlavním důvodem je rostoucí propast mezi republikány a demokraty, která odráží hlubší rozdělení uvnitř americké společnosti v řadě otázek (od obrany po sociální politiku). Ubývá států, kde mají šanci vyhrát jak demokraté, tak republikáni (tzv. swing states) a naopak roste počet jednobarevných. I proto klesá motivace kongresmanů a senátorů hledat nadstranickou střední cestu. Dnešní spor o rozpočet, dluh a s ním spojené politiky se tak nakonec může vyhrotit až stížností prezidenta Baracka Obamy u nejvyššího soudu a americká ekonomika mezitím může nést nemalé náklady.

Zapomíná se ale na jedno. I vyspělé demokracie jako Spojené státy jsou v zásadě odsouzené k podobným politickým krizím, jako je tato. Častokrát tvrdý boj o moc se vede na veřejnosti a je úmyslně ztížen celou řadou zákonných a ústavních pojistek, které znemožňují jedné síle kompletně ovládnout společnost. Demokratické rozhodování v USA nebo v Evropské unii proto při srovnání s řadou polo-totalitních režimů působí neohrabaně. Je to ale daň, která se vyplatí zaplatit. Demokracie není jenom o krizích, ale i o následných regeneracích, které dohromady tvoří kolektivní sdílenou zkušenost a zpětně posilují.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru