Ano, po dvou letetch propadů jsme skoro zapoměli, jak vypadá růst. Česká ekonomika v roce 2014 přitom pravděpodobně znovu poroste. Má to ovšem své háčky.

V prvé řadě, růst to bude velice pomalý. Pravděpodobně zrychlí vývoz, jak naznačují nové objednávky i předstihové ukazatele.Otřepat se mohou po několika letech také investice. Ale spotřeba domácností zůstane slabá. Tvorba nových pracovních míst bude pomalá a omezí se na ty exportně orientované sektory, ve kterých podniky jedou na vyšší využití produkčních kapacit ­ například automobilový průmysl. Nezaměstnanost proto začne pomalu klesat až ke konci příštího roku a reálné mzdy budou dál stagnovat. Intervence České národní banky pravděpodobně lehce pomohou vývozcům, a to především v druhé polovině roku. Na druhou stranu nevěřím, že citelněji ovlivní zbytek ekonomiky.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru