Vidím řadu příčin našeho relativního zaostávání při "dohánění" vyspělého světa. Zmíním tu dva, které mám za nejdůležitější:

1. Nedošlo k transformaci státní služby. Zatímco privatizace a vliv zahraničního kapitálu významně transformovaly vnitřní řízení podniků, státní správa na transformaci teprve čeká. Vzhledem k tomu, že tento stav již trvá celou generaci, začíná být skutečnou brzdou našeho rozvoje, protože nevytváří prostředí, ve kterém se pěstuje kompetence lidí ani podniků. Týká se to zejména organizace a profesionality státní správy, ale zahrnuje to i
neprofesionalitu zákonodárných sborů a soudnictví. Vytvořil se systém, který podporuje šlendrián a ochraňuje neschopné, který to často zakrývá ideologií a který nevede ke zvyšování kvalifikace a schopnosti. Změnit tento stav je nejdůležitějším úkolem dneška v této oblasti.

Tento problém byl společný všem postkomunistickým zemím, ale ze zemí EU je u nás nejhlubší. Ostatně zaujetí ideologiemi bylo u nás největší.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru