Je skutečně těžko říci, zda intervence ČNB byly nutné či budou-li pokračovat déle než plánováno. Mám stále pocit, že jde o poměrně malý zásah uskutečněný po dlouhotrvající rozvaze, a že tedy byl asi v pořádku.

Problém je úplně jinde. Většina v bankovní radě přistoupila k tomuto kroku, protože kurz koruny k euru příliš zesílil proti preferované úrovni. Koruna takto zesilovala, protože na rozdíl od eura není zatížena vlivem jižních zemí eurozóny. Z toho profituje Německo. Naše hospodářství je do té míry spřaženo s německým, že při různosti měny mezi Německem a Českem hrozilo, že růst koruny proti euru zvýhodní Německo proti Česku, a to bude působit deprimujícím způsobem na českou ekonomiku, až by ji mohla i zahnat do deflace. ČNB tedy uměle srazila korunu na úroveň, na které se domnívá, že by byla, kdybychom měli s Německem stejnou měnu a pečlivě ji tam udržuje. Německo má tedy měnu deprimovanou jižními státy eurozóny; my se snažíme se s tím vyrovnat tak, že ji deprimujeme uměle. Nepřipadá to čtenáři stejně jako mně trochu jako v Kocourkově?

Je již dlouho zřejmé, že se naše ekonomika pohybuje stejně jako německá, chcete-li, že Německo a Česko tvoří skoro ideální měnovou oblast. Měli bychom tedy mít společnou měnu. Kdybychom ji měli, otázka zásahů ČNB by se nekladla.

Kromě toho bychom si se společnou měnou usnadnili život po mnoha stránkách a ušetřili na transakčních nákladech prý něco jako 1% HDP ročně. Přesto se stále rozpakujeme tu společnou měnu přijmout a raději diskutujeme o tom, zda a jak dlouho má ČNB srážet kurz. Věru jako v Kocourkově.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru