Spolu se zvýšením rozpočtu na vzdělávání se musí zlepšit měření kvality vzdělávání. Děravý hrnec nezaplní ani hodně silný proud vody. Poslední utužení "kvality" učitelů befelem pedagogického diplomu mě naplňuje skepsí. Jde o utužení monopolu pedagogických fakult, které hlídají vstup konkurence do učitelské profese, a povede spíše k poklesu kvality vyučujících.

Ke správnému měření kvality pedagogů na nižších stupních školství nejsem povolán se vyjadřovat. Učil jsem však na vysokých školách ve třech zemích, a tak si dovolím formulovat odsudek měření a řízení kvality vysokého školství v ČR. Základem systému akreditací je názor, že kvalita výuky se odvíjí od počtu zaměstnaných docentů a profesorů. Tyto tituly udělují již existující profesoři a docenti pevně zakořeněni ve vědeckých radách českých univerzit, takže systém projevuje značnou setrvačnost.

Setrvačnost je skvělá v naukách, ve kterých jsme tradičně dobří, jako je kupříkladu matematika. Ve společenských vědách---a ty nakonec určí kvalitu i našich základek---nás však setrvačnost udržuje v marasmu postkomunistického prostoru. Kupříkladu VŠE je rozjetá mašina produkující špatnou ekonomii a zisk na hlavu každého z tisíců svých studentů. Vědecký výstup této instituce je z mezinárodního hlediska pod rozlišovací mezí, takže budoucí ekonomickou elitu národa zde učí pedagogové zcela izolovaní od světové vědecké diskuse.

Nová rektorka VŠE Hana Machková v rozhovoru na ihned.cz projevila nad chodem své školy spokojenost. Posteskla si jedině "Například nejsme moc silní ve vědecké činnosti. Tam se úspěšnost měří počtem grantů, poměrem docentů a profesorů v učitelském sboru."

Naštěstí pro paní rektorku si docenty a profesory jmenuje VŠE víceméně sama. Měřením kvality myšlenek se tedy dobře rozjetý systém nemusí zdržovat.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Ve společenských vědách nás setrvačnost udržuje v marasmu postkomunistického prostoru.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru