Evropská unie by jistě měla zjednodušit svá pravidla, jak fiskální, tak i jiná. K tomu však tak snadno nedojde, protože jde o zvláštní případ daleko rozšířenějšího fenoménu. Narůstá pocit, že rozhodování není rozumné nechávat odpovědným politikům či úředníkům a chtít od nich, aby rozhodovali nad fakty (statistikami), nýbrž že je lepší definovat formální pravidla založená na statistikách a tato pravidla důsledně uplatňovat nezávisle na politicích či úřednících. 

Politici jako třída budou ovšem stále odpovědní za pravidla, která budou takto stanovena, avšak konkrétní rozhodnutí „učiní“ statistiky samy podle těchto pravidel (a úředníci je provedou). Dokud jsou pravidla jednoduchá, bývá celkem zřejmé, že nemohou fungovat vždy, že je nutno občas dělat výjimky. To by ovšem vyžadovalo specifické rozhodnutí politiků a tomu se chceme vyhnout. Takže se pokusíme zakomponovat všechny možné další aspekty do pravidel a pokračujeme tak dlouho, až se v tom málokdo vyzná. Nakonec když už tomu nikdo nerozumí, všichni to přijmou. To je důvod, proč dnes automatická pravidla založená na statistikách musí být také komplexní a sofistikovaná.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Odemykání obsahu svým přátelům
  • Přístup do on-line archivu od roku 1995
  • Web bez reklam
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru