Vojenský odstrašující potenciál Západu přestal být důvěryhodným začátkem tohoto století, a není proto divu, že se Rusko snaží této situace využít ve svůj prospěch. Že se něco takového, jako se dnes děje, chystá, nám mělo být zřejmé aspoň od rusko-gruzínské války z roku 2008, ne-li dříve. Jak dobře víme z doby před 2. světovou válkou, pro demokracie je však obtížné si tuto pravdu uvědomit, dokud není příliš pozdě.

Nechce-li si Západ zopakovat pštrosí mnichovanský přístup, musí si přestat lhát do kapsy a adekvátně reagovat. V poslední době se zdá, že tak začíná činit. Oblast, v níž má Západ stále skutečnou a důvěryhodnou převahu nad Ruskem, je hospodářství. Krátkodobě je proto nutno této skutečnosti využít a hospodářské sankce uplatnit. Skutečnost, že to bude bolet i nás, by nás neměla zastavit, protože alternativou je mnichovanství.

Sankce samotné ovšem nemohou být okamžitě efektivní. Navíc, bezprostřední reakce hrdého národa bývá vzdor. Přesto však v realitě dobře mířené hospodářské akce mohou mít významný odstrašující efekt. Ten je obtížné měřit, protože po jejich uplatnění nikdy nevíme, co by bylo, kdybychom je byli neuplatnili. Navíc je možno sankce volit tak, aby je bylo cítit tam, kde budou z našeho hlediska nejekonomičtější (nás bolet nejméně a ruskou elitu nejvíce).

Zároveň je však nutno začít napravovat zanedbání z minulých dob a začít využívat naší hospodářské převahy k co nejrychlejšímu vybudování vojenského odstrašujícího potenciálu. Dobudování tohoto potenciálu je úkol dlouhodobý. Začneme-li jej však připravovat hned teď, pak tato skutečnost může mít odstrašující význam i dnes. Musí ovšem být důvěryhodná, a tedy skutečná. Si pacem vis, para bellum! (Chceš-li mír, připravuj válku!)

Hlavně musíme přestat s vnitřními rozkoly a nedorozuměními v EU či NATO, jsou zcela kontraproduktivní. Přestaňme s projevy, které mohou být interpretovány jako neloajální ke spojencům. Na rozdíl od sankcí, které mohou a nemusí mít pozitivní účinek, nejasnosti a výhrady mají jen zřejmý účinek negativní. Podaří-li se jak Evropské unii, tak NATO co nejdříve ukázat jednotu, mohou být i sankce efektivní hrozbou.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Odemykání obsahu svým přátelům
  • Přístup do on-line archivu od roku 1995
  • Web bez reklam
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru