Otázka této Výměny byla postavena do roviny sankce nebo diplomacie (a vyzbrojování). Ale opravdu je to buď – anebo? Obávám se, že tak jednoduché to není a odpověď spíše zní: všechno, jen ve správný čas a ve správné míře.

Evropská unie spolu s USA reagovaly na první násilnou změnu hranic v Evropě po 70 letech postupně: nejprve zavedly sankce vůči fyzickým osobám, které dominovaly anexi Krymu, a následně přidaly sankce vůči podnikům, které z bezprecedentního kroku Ruska těžily. Když ani to nepomohlo a konflikt na Ukrajině nadále eskaloval místo toho, aby se uklidnil, přistoupila Evropská unie k výraznějším postihům Ruské federace. Vybrali jsme čtyři oblasti – finanční trhy, obchod se zbraněmi, těžbu ropy v náročných podmínkách a speciální technologie pro vojenské podniky – a omezili jejich šanci modernizovat se pomocí evropských a amerických technologií a s využitím evropských a amerických peněz.

Sankce jsme uvalovali s jediným cílem – dostat Rusko k jednacímu stolu, neboť desítky jednání a stovky telefonátů přicházely vniveč. Uvidíme samozřejmě, jak se situace v dalších dnech a týdnech vyvine, ale ve čtvrtek ráno, kdy píšu tento text, se zdá, že se naděje na vyřešení konfliktu na východě Ukrajiny možná skutečně objevila. Pokud Rusko a Ukrajina opravdu dospějí k určité dohodě, tak to bude mimo jiné důkazem, že společné odhodlání Evropské unie a USA a dobře zacílené sankce zafungovaly a že pomohly oběma stranám konfliktu najít nějaké řešení.

Případnou dohodou mezi Ruskem a Ukrajinou ale problém nestability na východ od našich hranic nekončí. Nemůžeme se proto vyhnout navyšování výdajů na obranu, nemůžeme zanedbávat silnější spolupráci s našimi partnery ve střední Evropě, nemůžeme rezignovat na silnou transatlantickou vazbu a nemůžeme zanedbat investice do naší energetické bezpečnosti. Tyto věci budou trvat léta, ale jen tak dlouhodobě zvýšíme naši bezpečnost.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?