Události posledních měsíců konečně vracejí do naší perspektivy reálný obraz světa místo některých zvláštních tradičních snů. Neustále se vracející česká touha být jaksi nikoli pevnou součástí západní civilizace, nýbrž raději mostem mezi civilizacemi, který by nám zajistil mimořádnou úlohu ve světě, se konečně ukazuje být bludem, jímž vždy byla.

Naše firmy se asi začnou chovat podobně jako ty německé, už proto, že značná část naší ekonomiky je s německou svázána. Zřejmě je teď vhodná doba, protože optimistická situace ve Spojených státech k tomu dává příležitost.

Nemělo by však jít jen o konjunkturální posun. Součástí naší civilizace dnes je důraz na fungující právní řád, takže investice a obchod v této části světa jsou téměř z definice méně rizikové než investice do zemí, kde zvůle vládnoucí skupiny stojí efektivně nad právem. Problémem doby, která snad právě končí, je skutečnost, že jsme si nejen my, ale celý západní svět namlouvali, že už tomu tak není. Podléhali jsme kouzlu myšlenky ražené v 90. letech, že totiž ekonomické zákonitosti volného trhu si vynutí respekt k právu; a že je tudíž možno rizika plynoucí ze civilizačních rozdílů ignorovat (a rychle začít vydělávat).

Spravedlivě je nutno konstatovat, že jsme v tomto směru udělali méně chyb než mnozí sousedé. Například jsme se dosti starali od počátku o omezení energetické závislosti země a podobně. I dnes se zdá, že naše ekonomika nebude trpět více rozkladem vztahů s Ruskem, než se děje jiným.

Stát by ovšem měl podporovat naše podnikatele službami všude, kde to je možné. Finanční výhody a záruky by však měly být vyhrazeny situacím, kde je zvláštní státní zájem, nikoli těm, kde trh signalizuje riziko, které z ideologických důvodů nechceme vidět.

Tedy: Hurá do Ameriky.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru