Německo obrací kormidlo svého zahraničního obchodu zpět na západ. Žádné překvapení. Sousedé Německa nenabízí dostatečně perspektivní trh. Francie bude ráda, když její ekonomika letos vzroste o pár desetinek a nepoklesne. V Itálii se naopak mírný pokles očekává. Ekonomika Spojených států nabízí více než tříprocentní růstu v příštím roce. Velká Británie taktéž.

Německo si navíc konečně uvědomilo svou energetickou závislost na ruském plynu a musí to napravit prostřednictvím investic do energetického průmyslu doma ale i v USA, kde se nabízí zkapalněný plyn. Ale není to tak, že by Německo z ničeho nic zahodilo vztahy s ostatními partnery a přestalo jim věnovat pozornost. Nemění staré přátele za nové, ale efektivně směřuje síly tam, kde se rýsuje zajímavá příležitost. Jak pragmatické. Tento přístup ho zachránil před vleklou recesí po vypuknutí dluhové krize v eurozóně. Tehdy kormidlo německého zahraničního obchodu se otočilo ze západu (především vnitřního trhu EU) na východ.

Pro Českou republiku by měl být německý přístup k zahraničnímu obchodu vzorem. Už proto, že přes Německo cestuje plno našich dodávek, polotovarů a výrobků na jiné trhy (tzv. reexport). Samotná Česká republika exportuje na americký trh především turbomotory, pneumatiky, trubky, čerpadla, léky,… dohromady za desítky miliard korun ročně. Nejsou to vesměs žádné vyspělé technologie, výrobky s velkou přidanou hodnotou. Americký trh je velmi náročný a uspět na něm můžeme jen se zajímavou nabídkou nejen z pohledu ceny ale i kvality. Bez inovací a přechodem na výrobu s vyšší přidanou hodnotou naše šance na úspěch je malá. Důležitý na americkém trhu je jistě také marketing. Budování jména a důvěry stojí čas. Do té doby hledejme jiné cesty.

Mnozí exportéři to možná uslyší neradi, ale cestu na americký trh nám mohou mimochodem otevřít právě německé firmy. Chyťme Němce za šos a pojďte s nimi do světa!

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru