Známé přísloví praví: “Když se kácí les - létají třísky“. A že ten československý byl po 40 letech centrálního plánování pěkně zarostený a zanedbaný. Československá ekonomika měla ve srovnání s dalšími zeměmi na východní straně železné opony nejvyšší podíl státního vlastnictví, který dosahoval téměř 99% HDP. Odstátnění majetku tak jednoznačně bylo jednou z priorit ekonomické transformace. Pro tvůrce hospodářské politiky neexistoval snad jediný historicky srovnatelný experiment s privatizací tak rozsáhlého majetku. Z pohledu rozsahu celého projektu jsou tak často kritizované excesy spojené s tunelováním marginalitou. Známé a diskutované případy rozkrádání a tunelování nebudou tvořit více než 5% privatizovaného majetku tedy zhruba dvacetinu z celkového rozsahu. To je s ohledem na omezenou míru zkušeností všech účastníků hry na jejím začátku akceptovatelný výsledek.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru