Evropská unie se obává, že její ekonomika bude následovat Japonsko. Japonská ekonomika má za sebou již 25 let, které byly charakterizovány bankovní krizí, hospodářskou stagnací, obrovským nárůstem státního dluhu a absencí jakéhokoli silnějšího hospodářského oživení.

A přesto EU a ECB opakují všechny chyby, kterých se Japonsko dopustilo.

V první řadě šlo o nafouknutí obrovské úvěrové bubliny nejapnou monetární politikou, která vycházela z metodicky chybného měření inflace. Harmonizovaný index spotřebitelských cen HICP ukazoval nízkou inflaci i v letech, kdy úvěrová inflace dosahovala dvojciferných hodnot (například 14,5 procenta v roce 2007). Centrálním bankéřům fixovaným na cílení spotřebitelských cen bohužel nedošlo, že existují i jiné druhy inflace: velmi nákladné zanedbání faktů.

S touto chybou dnes již nelze nic dělat, neboť bublina je již ve stádiu postupného vyfukování. Objem úvěrů nefinančním společnostem poklesl od ledna 2009 do října 2014 o 12,4 procenta – a žádná politika Evropské centrální banky ani Evropské komise s tím nic nenadělá.

Nic nenadělá, neboť žádná politika nepřičaruje kvalitní podniky, které by potřebovaly úvěry pro svůj budoucí rozmach. Neboť žádný rozmach není možný v prostředí vysilujícího daňového břemene a přebujelé byrokracie evropských států. Už jen letmé nahlédnutí do francouzského zákoníku práce (PDF) prozrazuje mnohé o problémech této země a celého kontinentu.

Evropa je v zásadě vyřízená, pokud jde o hospodářský růst. Pokud bude navíc experimentovat s keynesovskými stimulačními balíčky, může během desetiletí navýšit svůj veřejný dluh na úroveň Japonska při stejném dopadu na hospodářský růst. O morálním hazardu v podobě garancí soukromým investorům necítím potřebu se podrobněji zmiňovat.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru