1. V české ekonomice se nic zvláštního nestalo, což je asi dobře. Očekávaný růst, ke kterému dochází, je převážně důsledkem vývoje v Evropě a ve světě. Vlády (jak staré tak nová) si jistě budou připisovat na tom zásluhu. Jaký vliv na to mělo oslabení koruny, nebudeme asi nikdy vědět s jistotou.

2. Podobně v ekonomice evropské se zatím nic nestalo, zdá se však, že řada problémů dozrává. Bude nutno vyřešit impasse způsobený rozdílem mezi formálním mandátem ECB a potřebami ekonomiky. Jaký bude výsledek Junckerova plánu teprve uvidíme.

3. Na globální úrovni je jistě nejvýznamnější silné oživení americké ekonomiky, které ostatně vytváří prostor i pro pozitivní vývoj v Evropě a v Česku. Za dílčí, ale velice důležité události však považuji též radikální snížení ceny petroleje a neočekávanou efektivnost sankcí proti Rusku.

Rok 2014 se tak zdá být rokem příprav změn, které se budou teprve vyvíjet v budoucnu. Zdá se, že něco velkého se rodí, ale nevíme, co. Uvidíme, co přinese rok příští.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru