Litva a její obyvatelé velmi stojí o to, aby patřili k západu. Jako bývalá země sovětského bloku od počátku velmi usilovala o bližší integraci s Evropou (o přijetí eura nežádala poprvé). Vývoj kolem rusko-ukrajinského konfliktu Litevcům připomněl, kdo je přítel a kdo nepřítel. Ačkoliv pro přátelství musíme někdy i něco obětovat, většina Litevců podle Eurobarometru to vidí jasně: lepší otřesená eurozóna než rozpínavé autoritářské Rusko. Malá litevská ekonomika (o pětinu menší než česká ekonomika) ale dokázala na ekonomickém poli velké pokroky.

Během osmi let zvýšila svou ekonomickou úroveň o celou jednu třetinu (pro srovnání ČR jen o jednu desetinku). Vysloužila si proto titul „pobaltský tygr“. Navzdory hlubokému počátečnímu ekonomickému zaostávání se současná ekonomická úroveň Litvy blíží té naší.

Litevcům jejich úspěch nespadl do klína. Jejich ekonomika je velmi liberalizovaná. Úspěšná daňová reforma, která zavedla rovnou daň, podpořila rozvoj podnikání a příliv zahraničních investic. Díky tomu Litva se může chlubit tím, co ČR zatím ne: rostoucím podílem produkce s vyšší přidanou hodnotou, dobře fungující podnikatelskou infrastrukturou (především IT), efektivní regulací ,… díky tomu všemu je Litva v první dvacítce zemí, kde se nejlépe podniká.

Navíc Litva umí žít s pevnou měnou (od roku 2002 navázanou na euro), takže výměnou litevského litu za eura nezahazuje berličku v podobě volné měny, která ji v případě problémů mohla svým oslabením pomoci. A právě zde vidím ten nejzásadnější rozdíl od ČR. České ekonomice se naopak motor růstu zadřel. K tomu, abychom se lépe vypořádali se slabší Evropou, potřebujeme tu berličku - volnou měnu.

Autorka je hlavní ekonomka Raiffeisenbank, lektorka Vysoké školy Škoda Auto

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru