Mnoho lidí v dnešním světě je přesvědčeno, že hospodářský růst je škodlivý, nijak zvlášť je už nezajímá, že v případě HDP se tímto ukazatelem neměří nárůst hmoty ani její spotřeba, že jde o ukazatel čistě finanční, nikoli materiální. Stejně tak odpůrce růstu příliš nezajímá, že se dělí například na extenzivní a intenzivní a ještě na mnoho dalších kategorií.

Nejen u nás ale mnozí filozofové mluví o tom, že společnost – tedy například Evropa – je posedlá růstem, což má snad souviset s tím, že lidé toho chtějí pořád víc. Václav Havel i Václav Bělohradský mluví „o růstu růstu růstu“, téma růstu kritizuje i filozofující ekonom Tomáš Sedláček.

Havel, Sedláček i Bělohradský za to sice jistě vůbec nemohou, ale také jste si všimli, že se téma hospodářského růstu úplně vytratilo z veřejného prostoru? Že růst nikoho nezajímá? Že o něm nikdo nahlas nemluví? Titulky médií znějí: Kalousek chystá další škrty nebo Kalousek zase bude škrtat. Místo posedlosti růstem nám nyní vládnou nátury posedlé škrty a účetnictvím, strýčkové skrblíkové s nulovou inspirací pro národ a jeho podnikatelskou obec.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru