Přestože titulky světových médií okupuje opět Řecko, pozornost se pomalu přesouvá ke Španělsku. To totiž nebude schopno plnit program fiskální konsolidace ani podmínky, které předepisuje tzv. kompakt. Rizikové prémie u španělských desetiletých dluhopisů začaly opět růst, španělské akcie jsou na tom nejhůř od listopadu.

Přitom ve Španělsku se sice stát pustil do ostrých škrtů, ale vlastně teprve začalo tzv. odpákovávání (stahování úvěrů) soukromého sektoru. Španělsko podle všeho čeká mnohem hlubší a delší recese. Již nyní má nezaměstnanost přes 20 procent a ta podle všeho ještě poroste. Katastrofální nezaměstnanost je mezi mladými lidmi. Mimochodem jsou to ohledně zaměstnanosti podobně mizerná čísla jako v Řecku. Toto je velká otázka pro Evropu - a dnes i pro účastníky Výměny:

Jaká míra nezaměstnanosti je vlastně únosná? A jak dlouho dokáže tohle společnost a demokracie tolerovat?

Související

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru