Otázka se vrací k nedávnému rozhodnutí Ústavního soudu, podle kterého již nelze vázat podporu v nezaměstnanosti na to, zda se uchazeč o práci a podporu zúčastní veřejně prospěšných prací (zpravidla jde o různé zametání a úklid).

Pro výhrady Ústavního soudu lze mít jistě pochopení, nebylo by ale lepší, aby tento postup byl případně změněn v rámci normální politické soutěže? Skutečnost, že tato praxe je v některých zemích EU normální, poněkud devalvuje onu lidskoprávní dimenzi či poukaz na to, že jde o nedůstojné zacházení s lidmi či otrockou práci. Samozřejmě by bylo lepší, kdyby se pojištění jmenovalo sociální daň, protože takhle se vytváří dojem, že nárok na podporu nesmí být doplněn žádnou jinou povinností. Co o tom soudíte vy?

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru