Otázka se tentokrát týká studie Evropské centrální banky, která naznačuje, že průměrné německé domácnosti jsou z hlediska akumulovaného majetku chudší než domácnosti na jihu Evropy a v zemích, kde došlo k expanzi úvěrů a rozmachu finančního sektoru.

Studie je další potenciální roznětkou v politických debatách o záchraně eurozóny. Málokdo je z ní ovšem moudrý tak, aby vyslovil jasný názor. Wolfgang Münchau se domnívá, že v Evropě existuje více eur a to německé euro je podhodnocené. Slavný ekonom Paul De Grauwe píše, že je to nesmysl takhle měřit, bohatství národů nedrží jen domácnosti a v Německu existují velké majetkové rozdíly apod. Grauweho studie obsahuje všechny potřebné odkazy. Co si o tomto mystériu, tedy o Němcích jako největších chudácích Evropy, myslíte vy?

 

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru