Komentátor Financial Times Wolfgang Munchau napsal v textu o ECB a eurozóně, že existují de facto čtyři ekonomické školy (jde samozřejmě o zjednodušené, široké kategorie), které mají každá svůj recept na to, jak zvítězit nad hrozbou další recese a poklesu cen v eurozóně.

1. Keynesiánský názor, podle kterého je chabý ekonomický výkon důsledkem fiskální přísnosti, zvýšení úrokových měr ze strany ECB v roce 2011 a neschopností zvrátit včas tato chybná rozhodnutí. S tím souvisí i příbuzná teorie japonského ekonoma Richarda Koo, která říká, že když zadlužené firmy i jedinci tzv.odpákovávají, nereagují pak na měnové stimuly.

2. Relativně moderní „fiskální teorie cenové úrovně“, podle které ceny reagují na nastavení fiskální politiky.

3. Monetarismus. Někoho asi překvapí, že monetarismus ještě existuje. Friedman říkával, že inflace je vždy a všude monetární fenomén. To však platí i pro deflaci i příliš nízkou inflaci. Centrální banka by měla mířit na objem peněz v ekonomice, takže by ho měla nyní logicky zvyšovat. Námluvy mezi německými ekonomy a monetaristy ovšem skončily v okamžiku, kdy monetarismus velí zvýšit objem peněz v ekonomice.

4. Strukturalisté tvrdí, že jakýkoli vznikne problém, je ho vždy třeba řešit strukturální ekonomickou reformou, hlavně deregulací a liberalizací. Strukturalisté v Evropě dominují, ale neumějí vysvětlit, proč se například příkladně reformované Finsko nachází v problémech.

Kam byste se zařadili Vy? Co o škatulkách komentátora Munchaua soudíte? 

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru