Litva se s příchodem Nového roku stala součástí eurozóny, a následuje tak příkladu ostatních pobaltských „sousedů“ Estonska a Lotyšska. Připomeňme, že všechny země Evropské unie kromě Británie a Dánska jsou povinny euro přijmout a je jen věcí diskuse a vyjednávání kdy.

Rozhodla se Litva podle vás z hlediska načasování ekonomicky rozumně? Ekonomický růst v Litvě ve výši 1,3 procenta HDP je o desetinu procenta vyšší než u baltských sousedů a je samozřejmě dramaticky lepší, než je celkový růst eurozóny. Inflace ve výši 0,4 procenta je zase o fous vyšší, než je průměr v eurozóně, což možná není v době deflační hrozby maličkost.

Lze rozhodnutí Litvy vnímat pouze ekonomicky? Pro baltské země jde přece z hlediska psychologie také o faktor bezpečnosti a symbol geopolitické sounáležitosti se Západem.

Otázky pro tento týden z toho vyplývají následující: Co znamená rozhodnutí Litvy pro Polsko a Českou republiku a jejich vyhlídky na členství v eurozóně? A není chybou vstoupit zrovna v době, kdy trhy znovu začínají spekulovat o odchodu Řecka a kdy se začíná diskutovat o odpouštění dluhů? 

Grafiku zvětšíte kliknutím:

Zobrazování obrázku

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru