Evropská centrální banka se rozhodla použít nástroj, který již využily centrální banky USA, Japonska a Velké Británie. ECB bude nejméně do září 2016 nakupovat mix vládních a jiných dluhopisů v měsíčním objemu 60 miliard eur. 

Toto kvantitativní uvolňování oznámené guvernérem Mariem Draghim je zhruba dvakrát větší, než se očekávalo. A může být ještě větší, pokud ECB i nadále nebude plnit své inflační cíle. Na druhou stranu většina rizika zůstane v bilancích národních centrálních bank tzv. eurosystému.

Otázky pro tento týden z toho vyplývají následující: V čem spočívají náklady a rizika takového kroku? Ochrání tato opatření Evropu před deflací? Bude ECB nakupovat také řecké dluhopisy, když hrozí, že Řecko přestane po volbách splácet své dluhy?

Související

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru