Podle centrální banky by platy v Česku mohly růst rychleji, česká ekonomika si to může dovolit. Firmy, jimž se loni dařilo, svým lidem ale příliš nepřidávaly. Analytici odhadují letošní mzdový nárůst nejvýše na tři procenta. Přitom například v průmyslu rostly tržby o osm procent.

Jsou už po krizi firmy v takové kondici, aby mohly s ohledem na růst ekonomiky zvyšovat mzdy, jak žádá ČNB?

Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Protože dnes a tady odmítám „Friedmanovy peníze z helikoptéry“, podepisuji, co řekl ohledně růstu mezd – včera u Moravce - Tomáš Březina, člen našeho SVJ.
Jan Bureš
Jan Bureš
hlavní ekonom Patria Finance
Řada podniků by unesla rychlejší růst mezd, ale proč? Vyjednávací pozice zaměstnanců zeslábla a ve většině odvětví ještě neprobíhá klasická přetahovaná o lidi.
Zbyněk Frolík
Zbyněk Frolík
podnikatel
Podniky nezvyšují mzdy, protože je to trendy, ale podle situace na trhu práce, výkonnosti podniku a strategie rozvoje.
Jaromír Dvořáček
Jaromír Dvořáček
Nastartujte.cz
Těžko soudit, zda si to firmy mohou dovolit. Zcela jistě je pro většinu podnikatelů snazší jít do cenové války než zvyšovat mzdy či investovat. A tak to i bude.
Pavel Mertlík
Pavel Mertlík
rektor Škoda Auto VŠ
Tři procenta představují v prostředí takřka nulové inflace a dvouprocentního růstu HDP solidní mzdový nárůst. Firmy si jej dovolit mohou, tedy v průměru.
Jakub Seidler
Jakub Seidler
hlavní ekonom ING Bank
Je pochopitelné, že jsou firmy po mnohaletém nepříznivém vývoji se zvyšováním mezd opatrné a vyčkávají, zda bude obnovený ekonomický růst nadále pokračovat.
Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu za TOP 09
Sice platí, že zlepšení poptávky může umožnit růst mezd, existují ale podniky, které jsou i tak na hraně přežití. A nízká inflace některým také snižuje prostor.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru