Miloš Zeman odmítl podepsat jmenování tří navržených vysokoškolských profesorů. Poslanci se domnívají, že o profesory nejde a že prezident sleduje jediný cíl – že se chce té pravomoci zbavit. Proto sněmovna nechce ustoupit, a navíc zvažuje zpřísnění zákona, aby prezident nemohl se jmenováním otálet.

Měl by i podle vás prezident profesory jmenovat i nadále, nebo by se naopak jmenování mělo nechat na vysokých školách?

Má být jmenování profesorů pravomocí prezidenta, nebo vysokých škol?

Tomáš Vrba
Tomáš Vrba
překladatel a editor
Občan Miloš Z. umí zproblematizovat, cokoli si zamane, a pak se radovat, jak se tolik lidí rozčiluje. Asi bychom měli jeho exhibicionismus ignorovat, což však nelze, a on to ví. A podpis prezidenta na jmenovacím dekretu? Vždyť je to pěkná tradice.
Tomáš Ježek
Tomáš Ježek
vysokoškolský pedagog, VŠE
Plně souhlasím. s postojem a navrhovaným řešením Sněmovny. Tradice je třeba ctít a trvat na jejích dodržování, nelze je odhazovat podle toho, kdo zrovna sedí na Hradě.
Martin Škabraha
Martin Škabraha
filozof
Jmenování profesorů prezidentem je přežitek. Profesor je de facto pracovní pozice a tu má mít v pravomoci příslušná vysoká škola.
Rut Bízková
Rut Bízková
řešitelka projektu Strategický rámec Svazu měst a obcí v oblasti smart city
Kvalita se nepozná podle taláru a jmenování prezidentem. Nejsme v c.k. Rakousku, ale v globalizovaném světě 21. století. Škola by měla stanovit, kdo patří mezi její nejvýznamnější učitele.
Michal Horáček
Michal Horáček
producent a textař
Není dnes doktorát jako doktorát, kvalita vysokých škol se velmi různí a je třeba zohlednit, která titul udělila. Proto bych také udělování profesorských hodností svěřil jednotlivým akademickým institucím. Nadto: jejich nezávislost to zvýší.
Jiří Plocek
Jiří Plocek
redaktor a publicista
Jmenování prezidentem za současné situace je sporné a bez společenského smyslu. Skutečným problémem je kvalita a počet profesorů. Jak dosáhnout toho, aby pojem profesor také něco znamenal a byl garancí osobnostní a oborové úrovně té které školy?
Helena Illnerová
Helena Illnerová
biochemička
Prezident by měl jednat v souladu se současným zákonem a profesory navržené vysokými školami jmenovat. Jinak si ale myslím, že do budoucna by měla profesory jmenovat vysoká škola, která ručí za jejich kvalitu.
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Pro Zemana je to způsob, jak strhávat pozornost. Povinnost bez vynutitelnosti této povinnosti nemá smysl, bude z toho jen nepříjemno i pro ty profesory. Stačí,když budou jasná pravidla, kdo profesorem být může a pak ať je důstojně jmenují školy samy.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Miloš Zeman je státní úředník placený z našich peněz. Nic víc. Z toho, že se chová jako trucující fakan neplyne, že by se měly měnit zákony. Chápu, že by mu vyhovovalo, kdyby se vysoké školy zavřely, ale nemyslím, že by to bylo nejlepší řešení.
Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
Připadá mi to jako pozůstatek z dob monarchie. Současná situace navíc ukazuje, jaké komplikace může dělat svěření příliš mnoha kompetencí ješitnému autokratovi, který není z výkonu funkce odpovědný. Ať profesory jmenují vysoké školy.
Zbyněk Frolík
Zbyněk Frolík
podnikatel
Ne. Není profesor jako profesor a glajchšaltování jejich úrovně presidentským titulem není ve vyspělém světě zvykem. Profesora by měla jmenovat universita, on jej její tváří a ona je taková jak kvalitní profesory jmenuje.
Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Přímo volený prezident by měl mít spousty jiné práce. Podle mě je tohle přechodné období, kdy přetrvávají zvyky z minulosti, které už nemají v budoucnosti co dělat. University by ani nic takového neměly chtít a spíš bojovat o co největší autonomii.
Marek Vácha
Marek Vácha
kněz a přírodovědec
Kdybychom byli normální civilizovaný stát, tak bych odpověděl, že ano. Takhle odpovídám, že ne.
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Zemanova tendence vykonávat úřad aktivisticky je bezprostředním důsledkem přímé volby prezidenta. Ti, kdo si ji tehdy politicky vynutili, by si teď měli sáhnout do svědomí a neměli by se divit.
Daniel Münich
Daniel Münich
CERGE-EI
VŠ a jejich reprezentace by konečně měly převzít za jmenování profesorů vlastní plnou zodpovědnost a prohloubit tak svou autonomii.
Opakované mediální bouře ve sklenici vody zastírají skutečnost, že český systém VŠ potřebuje výrazně modernizovat.
Miloš Urban
Miloš Urban
spisovatel
Prezident z lidu nemá rád společnost vzdělanců, kteří ho intelektuálně převyšují. Ale je tady tradice, že profesory jmenuje prezident. Různé podivné vysoké školy se u nás najdou, na nich podivní učitelé a vědci. Ti se mají jmenovat navzájem?
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Funkce profesora by neměla být ničím víc či méně než pracovním zařazením na té které vysoké škole. Počet těchto škol (a jejich rektorů!) by měl být navíc snížen asi tak na polovinu.
Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Nechala bych jmenování na vysokých školách... Nikdy nevíme, kdo přistane ve funkci a ne pro každého profesora je to čest.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Blázni byli,kordy měli.Jmenování profesorů prezidentem je rakouský archaismus,jenž ostatně narušuje autonomii vysokých škol. Operetní souboj mezi prezidentem a akademiky snižuje důstojnost obou a nahrává prezidentově snaze na sebe strhávat pozornost.
Martin Charvát
Martin Charvát
majitel reklamní agentury HAZE.ag
Profesory by měly jmenovat jednotlivé vysoké školy jako tzv. funkční profesory. To jest profesory na určité místo. Jmenování prezidentem je formalita, kterou současný prezident jen zneužívá ke svým mocenským hříčkám.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Možná by profesory opravdu měly jmenovat univerzity. Ale neměli bychom diskutovat spíš o cestě do Moskvy? Obávám se, že se panu prezidentovi opět podařilo odvést veřejnou pozornost od zásadní otázky k věci mnohem méně důležité.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Princip je správný. Prezident má jmenovat mimo jiné i profesory. Chorého muže, který svou eskapádou možná zakrývá cestu do Ruska a jiné přešlapy, je třeba přinutit, nebo vyměnit. Já taky nesmím vybírat koho sezdám a koho ne, koho pohřbím a koho ne.
Iva Pekárková
Iva Pekárková
spisovatelka
Prezident by je měl jmenovat i nadále, myslím. Ale současnému prezidentovi bych povolila výjimku.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru