Vláda schválila přísný návrh protikuřáckého zákona, který počítá s plošným zákazem kouření v restauracích, na koncertech nebo zábavách. Restauratéři a pivovarníci už varují, že může zkrachovat až třetina vesnických hospod a odkazují na Británii, kde od zákazu kouření končí 1500 podniků ročně. Je plošný zákaz kouření v restauracích ideálním řešením? Nebo jde proti pravidlům trhu a rozhodovat by měl majitel podniku?

Je plošný zákaz kouření v restauracích ideálním řešením?

Lucie Koldová
Lucie Koldová
designérka
Zákaz kouření v restauracích i na koncertech určitě vítám, jsem nekuřák a kouření mě často obtěžuje.
V hospodách a nočních klubech bych spíše zavedla přísnější pravidla pro vzduchotechniku, aby tam mohli existovat kuřáci i nekuřáci.
Lukáš Pytloun
Lukáš Pytloun
podnikatel
Provozuji čtyři restaurace a mám z tohoto zákona velkou radost.
Petr Němec
Petr Němec
advokát
Je to krok správným směrem. Regulace státu je zde odůvodněná a koresponduje s vývojem společnosti nejen u nás. Obhajovat závislost svobodou je dost problematické, proto mne odpůrci zákona nepřesvědčili.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Kouření je škodlivé. Celoplošné zákazy také. Co já vím, zákaz propagace alkoholu, ani zákaz jeho podávání určitým skupinám nevedly k poklesu jeho spotřeby. Stejně tak pochybuji o úspěšnosti tohoto zákona.
Jakub Horák
Jakub Horák
producent
K čemu je voják, který nezabíjí? K čemu je bar, když se v něm nedá holdovat nikotinu? Pokud je opravdu 80 % populace pro zákaz kouření, proč tu už nevzniklo 80 % nekuřáckých barů i bez zákona?
Martin Charvát
Martin Charvát
majitel reklamní agentury HAZE.ag
Mám občas na věci několik názorů. Na tuhle taky. Ten jeden je, že to bude pro všechny příjemnější a dosud všude, kde něco podobného zavedli, se to osvědčilo. Můj druhý názor je ten, že stát by měl co nejméně omezovat své občany.
Terezie Sverdlinová
Terezie Sverdlinová
Nadace Terezy Maxové
Jsem nekuřák, a tak mi omezování míst, kde lze kouřit nevadí. Na druhou stranu, měla by podle mě být ctěna možnost volby - a to jako na straně zákazníka, tak majitele restaurace.
Ivo Toman
Ivo Toman
školitel
Dlouho jsem kouřil. Když na Slovensku zavedli zákaz kouření v restauracích, lépe se mi tam sedělo. Nesmrděl jsem a výpravy ven měly své kouzlo.Jsem pro plošný zákaz.
Těch 1500 podniků, které v Britanii končí, asi nekončí kvůli zákazu kouření.
Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Já se domnívám, že by to mělo být výhradní právo majitele podniku. Každý ze zákazníků si taky může vybrat. Ani jiné škodlivé aktivity se nijak neomezují.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Podle mého (nekuřáckého) názoru je zákaz kouření v restauracích skvělá věc, měl být přijat už dávno. Všude ve světě fungují restaurace bez cigaret dál a bez problémů, tak není důvod, aby to u nás bylo jinak.
Michal Berg
Michal Berg
spolupředseda Strany zelených
I zaměstnanci restaurací a hospod mají právo pracovat v méně toxickém prostředí. Za mě jednoznačně posun pozitivním směrem.
Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
V normálnich zemích se v hospodách nekouří už dlouho. Tenhle povyk jsem sledoval před deseti lety v Argentině, před pěti lety ve Španělsku, vždycky stejný argumenty a po chvíli to už nikomu nepřišlo divný, že v hospodě neni ten strašnej smrad.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Samozřejmě jsem rád, když se nekouří. Býval jsem nucen dýchat, aniž by se mne někdo ptal, zda je mi to příjemné či ne. Za samozřejmé se považovalo, že kuřák má právo... Nemá. Jen bych tak moc neplesal. Teprve teď uvidíme co je to lobby.
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Nejde o protikuřácký zákon, jde o zákon pro kuřáky, tedy v zájmu jejich zdraví, zejména v zájmu pasivních kuřáků, kteří jsou nuceni vdechovat škodlivé látky. Zdraví obyvatel má přednost před zájmy trhu.
Michal Horáček
Michal Horáček
producent a textař
Skutečnou ranou byl zákaz kouření v letadlech: při mezikontinentálním letu je problematické vyjít si za dveře. Za dveře hospody to jde víceméně kdykoli, tak proč tolika křiku?
Zbyněk Vybíral
Zbyněk Vybíral
psycholog
Je mi jich líto, vím, že mají a budou mít velkou chuť. Chudáci. (Celoživotní nekuřák...)
Miloš Urban
Miloš Urban
spisovatel
Zakázat. A zajít si na šluka ven na vzduch.
Jaromír Dvořáček
Jaromír Dvořáček
Nastartujte.cz
Jako nekuřák jsem za to rád. Situace na trhu pro mne bude pohodlnější. Jako podnikatel nesouhlasím se způsobem, jak se nekuřácké restaurace na trhu nakonec rozšíří.
Jan  Urban
Jan Urban
novinář
Celospolečenské náklady na léčení následků kouření, placené z veřejných prostředků, jsou násobně vyšší, než jakkoliv spočitatelná privátní radost konzumenta, i když se započtou příjmy státu z prodeje cigaret. Pomohlo kouření někdy někomu v nouzi?
Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
Mezi ochranou veřejného zdraví a šikanou je rozdíl. Kouření v barech či klubech neobtěžuje nikoho krom těch, kdo takové místo dobrovolně vyhledají - na rozdíl od automobilů, které otravují hlukem a zplodinami veřejný prostor. Kdy zakážeme je?
Marek Vácha
Marek Vácha
kněz a přírodovědec
Je to krok správným směrem a podobné jak s hracími automaty a dalšími drogami. I když to zní hrozně, někdy je přece jen třeba chránit člověka před ním samotným. Povinnost cyklistických přileb a pásů v autě jsou variací na stejné téma.
Rut Bízková
Rut Bízková
řešitelka projektu Strategický rámec Svazu měst a obcí v oblasti smart city
Nekuřáci by neměli být obtěžováni těmi, kteří kouří. Ale proč určovat lidem, co mají dělat? Plošný zákaz není dobrá volba. Nastane pak plošný zákaz požívání alkoholu, tuků a čeho všeho? Mně se tento "úhel pohledu" nelíbí.
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého. Až se vynaleznou cigarety, které nekouří do okolí, ale jen do plic kuřáka, pak ať je ten zákon zase zrušen. A ekonomika? Možná zkrachují některé restaurace, ale třeba ušetříme ve zdravotnictví.
Iva Pekárková
Iva Pekárková
spisovatelka
Mně se to líbí. Sorry, že tohle říkám a sama jsem nekuřák, ale znám v Anglii kuřáky, kteří si zákaz kouření taky pochvalují. Prý je snazší odvyknout. Hospody v UK rapidně krachovaly už před zavedením tohoto zákona.
František Fuka
František Fuka
publicista
Svět by byl lepším místem, kdyby nikdo nekouřil. Jestli je toto správná metoda, jak toho dosáhnout, to si nejsem jist.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru