Mělo by Řecko “konečně zbankrotovat, aby se vyčistil prostor”, jak uvedl ministr financí Andrej Babiš? Nebo by měl takový kolaps za následek oslabení samostatných měn menších států ve východní Evropě, jak naopak reagoval premiér Bohuslav Sobotka?

Mělo by Řecko "konečně zbankrotovat, aby se vyčistil prostor", jak uvedl ministr financí Andrej Babiš?

Tomáš Ježek
Tomáš Ježek
vysokoškolský pedagog, VŠE
Řecko zjevně počítá s tím, že vlády eurozóny nebudou schopny říci poslední rozhodné slovo a že na setrvání Řecka v eurozóně záleží více členům eurozóny než Řekům samotným.
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Geopolitická situace se v mezidobí změnila natolik, že na propuštění Řecka do jeho bankrotu je už pozdě. Místo toho tedy navrhuji si konečně už přiznat hloubku naší celoevropské neschopnosti.
Ondřej Jonáš
Ondřej Jonáš
investiční bankéř
Řekové si zaslouží lepší stát, lepší administrativu, a méně tyranickou národní politiku zájmových skupin, o nic méně než Češi. V rodině je někdy nutné vzájemné pomoci, občas upřímně tvrdě. Respekt k zájmu obyčejných Evropanů ..naděje umírá poslední.
Michal Horáček
Michal Horáček
producent a textař
Netrvat na splácení dluhů je morální hazard. V EU by to inspirovalo další krajně levicová hnutí, aby v jiných zemích žádala totéž - a to by přineslo skutečné problémy. A oslabení naší měny? Je hypotetické. To skutečné už uskutečnila naše vlastní ČNB.
Michal Šnobr
Michal Šnobr
analytik
Netvařme se, že Řecko v jeho dnešní dluhové pasti lze zachránit. Řízený či chaotický bankrot je nevyhnutelný. Rozhodnou věřitelé a evropská kancléřka Merkelová nikoli Řekové. Juncker a spol jsou jen diváci.
Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
Bankrot Řecka poškodí celou EU. Na druhou stranu je otázkou, zda je dlouhodobě udržitelná měnová unie zemí se zcela odlišnou ekonomickou úrovní - zejména z politického hlediska. Obávám se, že spíše není.
Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu za TOP 09
Euroskupina musí vyjednávat tvrdě,ale dohodu potřebujeme stejně, jako Řecko.Za pár let si nikdo nebude pamatovat,že vládl nějaký Tsipras a s jistým Junckerem se hádal o desetinky strukturálního salda.Klíčové bude,zda Unie krizi zvládne nebo ne.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Já řeckým vyjednavačům nevěřím. Populistické rozhalenky, soukromé tryskáče a drahé hotely v Bruselu. Je to OK? Zdá se mi, že ne. Divokými návrhy destabilizují EU. Na otázku: Nemám rád "konečná řešení a čištění". Ano, jsem pro tvrdá jednání.
Radek Špicar
Radek Špicar
viceprezident Svazu průmyslu ČR
Pokud Řecko předloží věrohodný plán reforem, zaváže se k jeho napňování a získá pro něj podporu doma i u zahraničních věřitelů, tak považuji jeho setvání v Unii za lepší řešení nežli jeho bankrot.
Zbyněk Frolík
Zbyněk Frolík
podnikatel
Někdo musí nést vinu za dlouhodobé žití nad poměry celého státu a falšování statistik. Asi by to ale neměli být věřitelé. Pokud bude řeckým populistům ustoupeno, bude to precedent pro Portugalsko či Itálii. Návrat k drachně žádná katastrofa nebude.
Jiří Schneider
Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Central Europe
Řecko je stát a ne firma, jeho finanční poměry mají nejen ekonomický ale také bezpečnostní rozměr.
Jan Bureš
Jan Bureš
hlavní ekonom Patria Finance
Neřízený bankrot a odchod z eurozóny by poškodil v prvé řadě Řecko. Grexit by ale také jednou pro vždy vypustil džina z láhve. Návrat k národní měně by už nebyl tabu, ale reálná alternativa pro jakoukoliv zemi v jakékoliv budoucí krizi.
Martin Charvát
Martin Charvát
majitel reklamní agentury HAZE.ag
Mělo by to pochopitelně za následek oslabení všech. Bankrotem Řecka by se „nevyčistil prostor“, naopak by vznikl větší chaos s nepředvídatelnými následky.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Státy by měly moci bankrotovat v rámci eurozóny. To je však budoucnost. Teď s Řeckem je třeba dokončit běžící proces, cokoli jiného znamená zbytečné otřesy. Střílet od boku představy co by, kdyby... ničemu nepomáhá, ministři to nemají dělat.
Zdeněk Kudrna
Zdeněk Kudrna
ekonom, Univerzita Salzburg
Stát není firma a neexistují pro něj pravidla bankrotu, která by pomohla vyčistit prostor. Vše by se násobně zamotalo a následky neřízeného bankrotu bychom řešili o dekádu déle než postupné odpisy dluhu. Vybízení k evropské Argentině je neodpovědné.
Michal Berg
Michal Berg
spolupředseda Strany zelených
Pro Evropu je důležité, aby se obě strany dohodly na restrukturalizaci řeckého dluhu. S paralelně působící uprchlickou krizí by otřes v podobě grexitu znamenal jen další chaos a oslabení Evropy.
Helena Illnerová
Helena Illnerová
biochemička
Řecko by určitě zbankrotovat nemělo. Oslabilo by to EU, která by v této době měla být jednotná a silná a vystupovat solidárně.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru