Koupili byste si dnes Volkswagen s dieselem? Změní aféra VW s podvodným softwarem tuto obří firmu nebo dokonce celý automobilový průmysl?

Koupili byste si dnes Volkswagen s dieselem? Změní aféra VW s podvodným softwarem tuto obří firmu nebo dokonce celý automobilový průmysl?

František Fuka
František Fuka
publicista
Jestli automobil odpovídá nebo neodpovídá patřičným normám, to ať si spolu řeší automobilka a stát. Já se v tom nevyznám a při koupi auta to tudíž nezohledňuji.
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Obávám se, že uvedený způsob testování vozidel vylobovaly korporace jako VW. Právě pro ně je totiž nejjednodušší obcházet regulaci, která je nesmyslně přísná a pokud možno absurdně detailní.
Martin Charvát
Martin Charvát
majitel reklamní agentury HAZE.ag
Aféra nejspíše nebude mít přímý dopad na prodeje aut s dieselem, ale poškodí značku a dopad tak bude mít především na VW. Svým způsobem ale v delším časovém horizontu může skutečně změnit automobilový průmysl - urychlí totiž nástup elektromobilů.
Jakub Horák
Jakub Horák
producent
Pro majitele vozu to bylo výhodné - měli jste vůz co prošel zkouškami a na silnici se motor choval normálně. Nejspíš se ukáže, že to tak dělají všichni výrobci. Ovšem VW je tak nudná značka, že mě nenapadá jediný důvod proč si ho koupit i bez aféry.
Michal Berg
Michal Berg
spolupředseda Strany zelených
Emisní limity nejsou výmysl úředníků, ale snaha chránit zdraví lidí. Pokud tím někdo pohrdá, pohrdá lidmi. Jestli se automobilový průmysl po této kauze nezmění ve prospěch větší ochrany lidského zdraví, zamíří pak na úroveň výrobců zbraní.
Jan Drahokoupil
Jan Drahokoupil
Evropský odborový institut (ETUI) a Mannheimská univerzita
Diesel od VW bych si už nekoupil. Emise NOx vážně poškozují životní prostředí ve městech, kde tráví moje rodina většinu času. Tenhle podvod může ukončit používání této technologie u osobních aut. Životní prostředí by to nespasilo, ale pomohlo by to.
Vladimíra Glatzová
Vladimíra Glatzová
managing partner, Glatzová & Co.
Nekoupila bych si ho. Snad to něco změní, měl by to být odstrašující případ.
Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu za TOP 09
VW bych si dnes nekoupil. Už z principu. Automobilka podváděla. Musí si důvěru zase zasloužit. Také ale způsobila, že se manipulace s měřenými hodnotami musí řešit. To je dobře. Věřím, že nové technologie umožňují vyrábět i čistá auta. I ta na naftu.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru