Město Nice se před několika dny přidalo k francouzským letoviskům, která v poslední době zakázala nošení dámských muslimských plavek zvaných burkiny. Příslušné nařízení vydala místní radnice, podle níž na pláže s ohledem na bezpečnost nepatří plavky, které odkazují ke konkrétnímu náboženství. Je podle vás správné burkiny na evropských plážích zakazovat?

Je podle vás správné zakazovat na evropských plážích oděv zvaný burkiny, kterým si muslimské ženy zahalují celé tělo?

Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Myslím si, že je to špatné - každý by měl chodit tak oblečený či neoblečený, jak se cítí. Tělo by mělo být v pořádku nahé, v plavkách, v bermudách i v burkinách a my bychom to měli tolerovat. Nebo zakážeme i jednodílné plavky a nebo naopak tanga?
Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu
Nelíbí se mi to a myslím, že to je špatné. Přispívá to k dalšímu rozdělení společnosti. A to je ještě horší než samotný, hloupý, zákaz.
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Hranicí svobody je svoboda druých. Burkini niikoho neohrožují. Nelíbí se mi takové zahalování, jakoby snad tělo bylo něco neslušného, ale přiznávám každé ženě právo se v tomto směru svobodně rozhodnout.
Michal Šnobr
Michal Šnobr
analytik
diskuze kolem zákazu burkini přesně ukazuje úroveň odvahy, o které jsou současné evropské politické elity ve věci expandujícího islámu v Evropě schopny diskutovat. Podstatné uniká. O to překvapivější mohou být příští rok výsledky volby ve FRA i GER
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Zdánlivá spravedlnost pro všechny. Netaktní a hloupá. Nepřijatelné ani jako revanš za přihlouplé omezování v muslimských zemích. Kam to vede? A co se tím získá? Francouzské "nenáboženství" je velice fanatickým kultem. Už od velké francouzské...
Radek Špicar
Radek Špicar
viceprezident Svazu průmyslu ČR
Není to správné.
Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Starosta David Lisnard z Cannes se rozhodl zviditelnit. Na podobném zviditelňování ujíždí celá řada dnešních českých i světových politiků a dívat se na to nedá. Argumenty o bezpečnosti a blábolení ochránců tradičních hodnot jsou k smíchu.
Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Není správné lidem zakazovat typ oblečení, pokud nehrozí třeba zdravotní ohrožení. Zákazy vůbec by se měly omezit pouze na případy, kdy lidi chrání.
Radomír Jáč
Radomír Jáč
hlavní ekonom Generali Investments CEE
Burkiny: Evropu mohou provokovat, do diskuse lze vnést řadu argumentů. Nicméně: zákazy tohoto typu nepovažuji za udržitelné. Pro evropské myšlení nejde o běžnou normu a navíc si myslím, že zákaz a jeho prosazování může mít kontraproduktivní důsledky.
Tomáš Vrba
Tomáš Vrba
překladatel a editor
Nejde jen o plavky. Demokratický laický stát má zákonné právo omezovat užívání náboženských symbolů ve veřejném prostoru. Právo nebýt vystavován takovým symbolům zde má přednost. U nás by ovšem zákaz takových plavek byl poněkud směšný.
Zdeněk Kudrna
Zdeněk Kudrna
ekonom, Univerzita Salzburg
Nahota už je nudná. Francouzi spustili virální kampaň před návratem šátků a plavkových střihů našich prababiček do módy v příští sezóně.
Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
Pokud obdobné oblečení povolujeme surfařům a wakeboardistům, je zákaz jen pro muslimky vzorem toho, co nedělat. Máme bojovat proti radikálům, místo toho radikalizujeme ty umírněné. Potřebujeme integrovat, místo toho vyčleňujeme. Nekonečně hloupé.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Není a je to francouzská ostuda.Přitom ani nejde o náboženský symbol: vymysleli si to v Austrálii.Každá žena musí mít právo sama rozhodnout,do jaké míry se chce či může na veřejnosti odhalovat a jaké módy se držet.Jeptišky se koupávají zahaleny také.
Tomáš Prouza
Tomáš Prouza
bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti a koordinátor digitální agendy ČR
Celý ten zákaz je naprosto nesmyslný. Způsob oblékání nikoho neohrožuje a pokusy rozdělovat oděvy na povolené a zakázané jen zbytečně zvyšují napětí mezi lidmi.
Marek Vácha
Marek Vácha
kněz a přírodovědec
Vzhledem k mnoha a mnoha předpisům a nařízením, které musí Evropané a/nebo křesťané dodržovat v muslimských zemích mi tento zákaz přijde jako velmi pedagogický.
Jan  Urban
Jan Urban
novinář
Není to správné. Pokud burkinistky a jejich partneři neprotestují proti bikinám. To bychom měli zakazovat třeba nošení per ve vlasech?
Iva Pekárková
Iva Pekárková
spisovatelka
Ne, myslím, že to není správné ani náhodou.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Zakazování náboženských symbolů mi připomíná dobu komunismu, kdy se do školy nesměly nosit křížky. Ale tehdy jsme se báli úplně jiných věcí než teroristických útoků ve jménu křesťanského Boha.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Augšpurský mír přinesl „Cuius regio, eius religio“. Jestliže si na jeho dodržování hrajeme při předepisování dresscode, bylo by jistě vnímáno jako utiskování, kdyby si tak nesměli hrát majitelé plováren. Je to sice blbost, ale jsou zde „jejich práva"
Miloš Urban
Miloš Urban
spisovatel
Na pláži chceme být v pohodě. Naturisté mají své vyhrazené části, aby neobtěžovali nahotou, tak proč nevyhradit část pláže burkinistkám, aby neobtěžovaly plavkaře a bikinistky a nevyvolávaly v nich neurózu?
František Fuka
František Fuka
publicista
Když je na některých plážích zakázáno chodit nahý nebo v nacistické uniformě, a do bazénu se nesmí v trenýrkách, tak se jistě dá nějak chytře odůvodnit i tohle...
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru