Poslanci schválili zákon o střetu zájmů, nazývaný "lex Babiš". Pokud novelu schválí i Senát a prezident, znamená to konec médií v rukou členů vlády. Firmy, v nichž mají ministři alespoň 25 procent, se nebudou smět ucházet o dotace, investiční pobídky a veřejné zakázky. Členové vlády by si ale i nadále mohli ponechat většinové podíly v korporacích.

Je správné zakazovat ministrům vlastnit média a získávat dotace pro své firmy?

Tomáš Vrba
Tomáš Vrba
překladatel a editor
Když to nešlo jinak, tak alespoň takto. Noviny pana Babiše se žádných velkých lumpáren nedopustily, ale mohly. Teď snad tu možnost ztratí.
Marek Vácha
Marek Vácha
kněz a přírodovědec
Je to správné. A je milé překvapení zjistit, že určité věci jsou vnímány jako přes čáru i v naší české kotlině, kde je jinak možné skoro všechno.
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Určitě je to správné. "Berlusconizace" politiky nepřinesla nikdy nic dobrého. A teď už jen hlídat možné díry v zákoně a zalepovat a zalepovat, když to nezajistí slušnost politiků sama...
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Víte, pokud to nedá slušné vychování a bázeň před Bohem, pak se najde způsob, jak obejít i takový zákon. Pro mne takoví politici, kteří nechápou, co je střet zájmů, neztrácí jen hlasy, ale i jméno. Nesluší se je ani jmenovat, natož brát v úvahu.
Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu za TOP 09
Zákony "motivované" chováním jednotlivce moc nevítám, I když tento dává v řadě oblastí smysl. Ale ještě méně vítám chování jednotlivců, kteří svým konáním potřebu takových zákonů velmi silně zdůvodňují....
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
U nás je to, bohužel, nutné, jako ostatně v jiných zemích rakouské tradice. Jinde fungující mechanismy pro řešení konfliktu zájmů, jako jsou "blind trusts" v anglosaských zemích, u nás nemohou fungovat, protože chybí potřebná důvěra..
Miloš Urban
Miloš Urban
spisovatel
Rupert Murdoch vlastní média stranící určité politické linii. Snaží se politiku i politiky ovlivňovat,OK. Ale mít takového člověka ve vládě? Pak by to byla média této vlády a ovlivňovala by voliče, aby daná vláda vládla na věčné časy a nikdy jinak.
Dušan Tříska
Dušan Tříska
Národohospodářská fakulta VŠE
Jinak vážná debata o spravedlivější dělbě moci se stává trapnou v okamžiku, kdy je v jejím důsledku ze soutěže vyřazován aktuální vítěz, a to dokonce z rozhodnutí prohrávajících soupeřů.
František Fuka
František Fuka
publicista
Myšlenka je dobrá, ale jsem si naprosto jist, že se ta omezení budou dát nějak nápaditě obejít. A politici i vlastníci firem jsou, jak známo, velmi nápadití.
Zdeněk Kudrna
Zdeněk Kudrna
ekonom, Univerzita Salzburg
Demokracie by se měly snažit po každém skandálu zalepit sytémovou díru, která jej umožnila. Nikdy to nebude dokonalé, ale kumulativně to vysvětluje rozdíl mezi vyspělými a dospívajícími společnostmi. Lex Babiš je správný krok.
Petr Němec
Petr Němec
advokát
Veřejná i soukromá média v rukou politiků nepřináší nikdy nic dobrého. V tomto smyslu vnímám zákon jako snahu o demokratickou pojistku. Zákon však půjde jistě velmi snadno obcházet, což povede možná k horšímu výsledku, a to netransparentnosti.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Ano! Po dlouhé době výborná zpráva z české politiky. Pro mě je přijetí zákona znamením, že přes všechny problémy pořád ještě žijeme ve světě svobody a zdravého rozumu, a ne na zvířecí farmě, kde jsou si některá zvířata rovnější než jiná.
Jiří Schneider
Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Central Europe
Pokud nepřestane být pro politiky výhodné setrvávat ve střetu (z jejich hlediska "souběhu") zájmů tím, že je prostě znovu lidé nezvolí, pak jen samotný zákon nepomůže. Je dobře, že se o tom mluví, třeba se to někdy ve volbách projeví.
Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Ano, je to správné a nerozumím tomu, proč to nebylo podmínkou už dávno.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Teoreticky je to správné, prakticky šedivá je teorie, ale ZLATÝ strom žití se zelená. Kozy se nažraly a vlci zůstanou celí. Realisticky uvažující člověk nevěří, že to bude k něčemu. Viz Babišovo Čapí hnízdo a případ TV Prima vyznívající do ztracena.
Martin Charvát
Martin Charvát
majitel reklamní agentury HAZE.ag
Samozřejmě. Riziko možného střetu zájmů je potřeba snížit na minimum. Bylo by zajímavé vědět, jak toto řeší například v Německu či Velké Británii.
David Řezníček
David Řezníček
Konsepti, zakladatel Designbloku
Myslím, že je to v pořádku - i když cest jak takový zákon obejít je více. Ale zákony by měly takovou situaci alespoň formálně "umravnit" a a "zkomplikovat".
Iva Pekárková
Iva Pekárková
spisovatelka
Ano, jsem přesvědčená, že je to správné.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru