Připomíná to šachovou partii. První neočekávaný tah udělal premiér, když oznámil demisi celé vlády. Prezident zareagoval překvapivě poté, co si v rozporu se zvyklostmi vyložil Sobotkův krok jako jen jeho osobní, který se zbytku kabinetu netýká. V dalším tahu premiér demisi stáhl a navrhl prezidentovi odvolání ministra financí Andreje Babiše, který kvůli podezřením na daňové úniky už ve vládě nemá být. Měl by jej tedy prezident odvolat? Jaký další vývoj by byl podle vás pro tuto zemi nejlepší?

ThinkTank HN: Měl by prezident Zeman odvolat ministra Babiše, jak mu navrhl premiér Sobotka?

Vladimír Franz
Vladimír Franz
skladatel a malíř
Jako soukromá osoba nehodlám poskytovat rady či rozumy činovníkům, kteří se k výkonu svých funkcí nabídli a uvázali dobrovolně a jsou placeni z našich daní. Ať konají, jak káže důstojnost jim svěřených úřadů. Nejsou-li toho schopni, ať odejdou!
Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Prezident by se měl chovat podle ústavy, která je v tomto případě velmi jednoznačná. Jaký by byl nejlepší vývoj pro zemi? Aby se pan Babiš nestal po volbách jejím absolutním vládcem.
Zbyněk Vlk
Zbyněk Vlk
zakladatel žijícího skanzenu
Podle ústavy musí, takže ano. Ale nevěřím, že to projde jen tak hladce... Kéž by tohle všechno už konečně voličům stačilo a nepotřebovali by to zažívat znovu po dalších volbách... Proč vždy "alternativy" jako Věci veřejné či Ano, musí končit takhle?
Rut Bízková
Rut Bízková
řešitelka projektu Strategický rámec Svazu měst a obcí v oblasti smart city
Měly by být volby. Co nejdříve.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
My - psychiatři - víme, že když začne šváb na mozku střečkovat, může se stát leccos. Taky bychom se mohli octnout ve válce s USA a Madagaskarem. A tak si myslím: Pan Babiš by se měl raději vrátit domů a pan prezident na Vysočinu a byl by klid.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Pokud je toto politická partie, tak potěš Pán Bůh. To je hra mimo šachovnici. Pan premiér taktizuje s překvapivými zvraty, ovšem celkem pochopitelně, protože se nehraje podle pravidel. K otázce: Ano, dlouho opakuji, že pan Babiš nemá být v politice.
Miloš Urban
Miloš Urban
spisovatel
Je na to později než pozdě, ale i tak to udělat musí. Jinak se od Babiše ušpiní a ztratí nějaké ty hlasy v prezidentské volbě.
Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Pokud by předseda vlády prezidentovi Babišovo odvolání formálně navrhl, podle Ústavy by Babiše prezident odvolat musel. Sobotka však ohlásil budoucí demisi svou, respektive vlády věda, že Zeman požadavek Ústavy nesplní. Je to Kocourkov jako obyčejně.
Josef Bouška
Josef Bouška
manažer
Zda by jej prezident odvolat měl, je nesmyslná otázka. "Prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády" - to říká Ústava ČR, bohužel jen nespecifikuje, kdy ho odvolá. Nejlepší vývoj pro ČR by bylo připojení k Německu.
Jan  Urban
Jan Urban
novinář
Prezident by měl především okamžitě abdikovat. Jeho chování je urážkou české státnosti. Strany by bez něj musely najít kompromis, protože za tuto komedii mohou všechny stejným dílem. Skutečné příčiny premiérova tance asi budou ještě větším šokem.
Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
poslanec Evropského parlamentu za TOP 09
Premier má právo chtít po presidentovi, aby ministra odvolal, a president to má udělat.
Není to jen ostuda, je to snaha za pomocí lží a manipulace presidenta dále rozdělit společnost a vytvořit sobě a svým kamarádům příznivou virtuální realitu...
Jakub Horák
Jakub Horák
producent
Jistě, od toho se funkce premiéra jmenuje "předseda vlády", že té vládě předsedá. Ať si prezident založí vlastní politickou stranu. Wait...
Lenka Lindaurová
Lenka Lindaurová
nezávislá kritička a kurátorka vizuálního umění
Měl by se chovat ústavně. A my bychom měli vědět, co to znamená. Tak trapně mi dlouho nebylo.
Jiří Schneider
Jiří Schneider
ředitel Aspen Institute Central Europe
Jako občan bych přivítal čitelný ústavní postup, na kterém by mohli učitelé dětem ve škole ukázat, jak a proč funguje demokratická ústava. Jako volič bych se pak mohl těšit na volební kampaň, která bude mít politický obsah a ne, kdo komu ublížil.
Ondřej Jonáš
Ondřej Jonáš
investiční bankéř
Ústava zní jasně: prezident musí ministra bez průtahů odvolat. Opak je plíživý despotismus z východu.
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Oligarcha jako je Babiš v civilizované, fungující demokracii vůbec nemá ve vládě co dělat. Už po volbách r. 2013 měl být ze hry vyloučen. Nyní je nutno ho odvolat.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Úplně by stačilo, kdyby se lidé v příštích parlamentních a prezidentských volbách rozhodli, co doopravdy chtějí - jestli pokleslou telenovelu s pány Babišem a Zemanem, nebo skutečnou politiku, která by aspoň předstírala zájem o blaho naší země.
Marek Vácha
Marek Vácha
kněz a přírodovědec
Šachovou partii to nepřipomíná. Připomíná to surrealistickou absurdní frašku, dadaistické divadlo. Jak se z mladých lidí mají stát osobnosti, když my dospělí jim nabízíme tohle?
František Fuka
František Fuka
publicista
Ne.
Iva Pekárková
Iva Pekárková
spisovatelka
Ano.
Michal Berg
Michal Berg
spolupředseda Strany zelených
Asi nejlepším řešením by bylo, pokud bychom se stali sedmnáctou spolkovou zemí Německa a podobné situace vídávali jen v televizním zpravodajství z nějakých méně rozvinutých zemí. Ale vážně: jakýkoli komentář je zbytečný, realita vždy předčí fantazii.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru