Tři velké televizní sítě - ABC, CBS a NBC - přerušily minulý týden ve čtvrtek vysílání tiskové konference prezidenta Donalda Trumpa z Bílého domu. Později se k nim přidala i další média, která projev přenášela prostřednictvím internetu, například druhý největší deník ve Spojených státech USA Today.

Přerušení vysílání nastalo v situaci, kdy Trump od prvních minut svého proslovu mluvil o volebním podvodu, o ukradených prezidentských volbách a o tom, že ve skutečnosti vyhrál on. Jeho slova zaznívala z televizních obrazovek v době masivně sledovaného večerního zpravodajství, sledovaly je miliony lidí. Zmíněná média je ale vyhodnotila jako lživá. A v době, kdy se v ulicích mnoha amerických měst shromažďovaly tisíce Trumpových fanoušků, i jako nebezpečná.

"Musíme to přerušit, protože prezident učinil řadu nepravdivých prohlášení, včetně představy, že došlo k podvodnému hlasování," řekl například moderátor NBC Lester Holt.

Byl to ze strany amerických médií správný postup v dané situaci? Nebo tu jde o cenzuru? Je představitelné, že by například televize nebo rozhlas přerušily vystoupení vrcholného politika v Česku, pokud by dotyčný lhal?

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Jan Havliš 14.11.2020 09:30
kognitivní psychologie experimentálně dokládá, že pravda a fakta nedokáží zvrátit přesvědčení těch, co přijali nějakou nepravdu, lež či kachnu za vlastní názor. analýzou a komentáři zpravidla jen "přesvědčujeme přesvědčené", ale oponenty v jejich názorech naopak spíše utvrzujeme. různé nástroje kognitivních předpojatostí jsou žel na straně setrvávání v takovém omylu. způsoby, jak názory měnit jsou dosti složité a netriviální. není žádný jednoduchý návod, jak lhařům a manipulátorům zabránit v tom, co dělají. ale je třeba se v 21. století konečně odpoutat od naivní až lidové psychologie a podívat se na to, jak lidská mysl pracuje reálně. vymaňme se z idealistických představ o lidské racionalitě nebo naše složitá a na rovnováhu citlivá společnost podlehne odstředivým silám. nemluvě o tom, ze svoboda slova bez praktické (a ne jen deklarované) zodpovědnosti není svobodou, ale otroctvím lží a manipulací.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru