Základem centrálních bank je jejich nezávislost. Ale nestandardní kroky v posledních letech ústí do zatím největší poptávky po jejich kontrole. Měnověpolitické experimenty amerického Fedu vedly v USA k pokusům o zákonné zrušení auditní výjimky, dle níž americký kontrolní úřad GAO nesmí auditovat aktivity Fedu spojené s měnovou politikou. Až dosud sice nezískala nová zákonná úprava "Audit the Fed" dostatečnou politickou podporu, částečně i kvůli silnému nesouhlasu současné šéfky Janet Yellenové. Lze ale očekávat, že s nástupem nového prezidenta Donalda Trumpa se politické síly posunou. V médiích se již objevují náznaky, že Kongres může být k rozšíření auditu Fedu v budoucnu vstřícnější.

I v Evropě ale sílí hlasy po větší kontrole Evropské centrální banky (ECB). Aktuálně vznikla v Evropském parlamentu nová iniciativa Leergeld. Vyzývá k tomu, že do Frankfurtu je třeba vyslat silný signál: Dost bylo hry s našimi penězi! V rámci této iniciativy byla minulý týden zahájena kampaň "Audit the ECB", v jejímž rámci bude mimo jiné vypracována nezávislá studie o dopadech měnové politiky ECB na banky, penzijní fondy a reálnou ekonomiku.

Při zahájení iniciativy rezonovalo i poselství Jürgena Starka, muže, který v září 2011 rezignoval z Výkonné rady ECB na znamení nesouhlasu s její měnovou politikou. Profesor Stark věcně poukazuje na to, že ECB suplovala vládní politiku, evropské problémy ovšem nevyřešila, pouze je zamaskovala. ECB disponuje neomezenými finančními prostředky, stala se politickou silou a nejmocnější evropskou institucí. Prováděnou měnovou politikou však překročila svůj mandát. Kvantitativní uvolňování zahájené v březnu 2015 je navíc omylem, protože léčí nesprávnou diagnózu. Podle bývalého hlavního ekonoma ECB riziko špatné deflace neexistovalo – místo ní přišla dobrá deflace tažená zejména poklesem cen ropy. A příliš dlouho příliš uvolněná měnová politika přinese v budoucnu nezbytně své náklady.

Dlouholetý viceguvernér německé Bundesbanky, která dlouho sloužila jako vzor pro ČNB, by měl jistě co přidat i do naší domácí debaty. Starkovo poselství nevyznívá sice pozitivně, pozitivní ale je, že takováto aktivita na půdě Evropského parlamentu vůbec vzniká.

V našem parlamentu bude proto zajímavé sledovat projednávání novely o zákonu ČNB, který mimo jiné staví právě nestandardní měnověpolitická opatření pod záštitu zákona a výrazně zvyšuje i další pravomoci centrální banky.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru